Merkel’den Sel felaketine uğrayanlara 400 milyon euroluk yardım sözü

Almanya Başbakanı Merkel, ülkenin batı bölgelerini vuran sel felaketi sonrasında acil yardım ödemelerinin birkaç gün içinde başlatılacağı sözü verdi. İlk etapta 400 milyon euroluk yardım öngörülüyor.

    

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sel afetinden etkilenen vatandaşlara bürokrasisiz hızlı yardım taahhüdünde bulundu. “Paranın insanlara hızlı bir şekilde ulaşması için her şey yapılacak” diyen Merkel, bunun birkaç gün içinde halledilmesini umduğunu söyledi.

Merkel, partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Eylül genel seçimlerindeki Başbakan adayı ve afetten etkilenen Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletinin Başbakanı Armin Laschet ile Bad Münstereifel kentini ziyaret etti. Bakanlar Kurulunun acil mali yardımları Çarşamba günü onaylayacağını belirten Merkel, caddeler ve raylar gibi tahrip olan altyapının yeniden oluşturulmasının ve şehrin yeniden imarının “birkaç aydan daha uzun süreceğini” kaydetti.

KRV Başbakanı Laschet de yardım başvuruları için gerekli belgelerin vatandaşları uğraştırmayacak şekilde düzenleneceğini belirterek ilk ödemelerin başlatılabilmesi için formalitelerin bu hafta içinde halledilmesi gerektiğini kaydetti. Laschet, Bakanlar Kurulunun ilk acil yardım ödemelerine Çarşamba günü yeşil ışık yakacak olmasından dolayı müteşekkir olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: DW Türkçe