Turizmde hareketlilik bekleniyor…

Turizmde hareketlilik

bekleniyor…

 

Necdet B.SİVASLI 

 

Turizmle ilgili bugüne kadar yazdığımız yazılarda bu sezonun geçen sezonlara oranla daha hareketli geçeceğine değinmiştik. Nitekim gelişmeleri değerlendiren sektör temsilcileri de yaptıkları açıklamalarda içinde bulunduğumuz sezonda iyi bir gelir elde edeceklerine vurgu yapıyor.

Türk turizmciler, Avrupa pazarındaki hareketlilik dolayısıyla iyi bir sezon bekliyor. Yapılan rezervasyonlar, doluluk oranları ve charter uçak sefer sayılarının artması yüzleri güldürüyor.

Turizmciler, Rusya- Ukrayna savaşını etkilerine rağmen Avrupa pazarındaki hareketlilik nedeniyle sezondan umutlu. Rusya’dan az da olsa rezervasyonların başladığını belirten turizmciler özellikle Almanya ve İngiltere pazarlarından talebin yoğun olduğunu belirtti.

Değerlendirmede bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısında büyük düşüş olduğunu ancak nisan ve mayıs aylarının, salgının etkilerinin görüldüğü geçen yıla göre turizmciler açısından iyi geçtiğini ifade etti.

Savaşın bitmesini beklediklerini dile getiren Özden, şöyle konuştu:

“İngiltere, Almanya, Hollanda ve Polonya ile Balkan ülkelerinin hemen hepsinde ciddi bir hareketlilik var. Özellikle Almanya ve İngiltere oldukça iyi geliyor, Polonya çok iyi geliyor. Şu savaş biraz oraları da durdurdu ama tekrar toparlandı. Savaşın sanıyorum ilk psikolojisini de attılar. Şu anda daha iyi görünüyor. Geçen yılla kıyaslanmayacak kadar çok güzel bir başlangıç yaptık diyebilirim. Bundan sonra da sanırım öyle devam edecek. Rezervasyonlarda da artışlar devam ediyor. Eğer bu Rusya-Ukrayna Savaşı daha erken biterse oldukça iyi bir sezon geçiririz.”

Rusya’dan rezervasyonların az da olsa gelmeye başladığına belirten Özden, “Rusya’dan kaybedilecek payın büyük çoğunluğunu İngiltere’nin, Almanya’nın, diğer pazarların telafi edeceğini umuyoruz. Rusya’dan yavaş yavaş charter uçakları İzmir’e, Bodrum’a, Antalya’ya başladı. O eski yoğunluk, sayılar yok ama bir umut veriyor, başlangıç için. İngiliz ve Alman pazarında yüzde 15-20 civarında 2019 rakamlarının önünde gidiyoruz, bunun daha da artacağını görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Bülent İlbahar, ise savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna pazarlarından rezervasyonlarda yüzde 30-40 gibi bir gerileme olduğunu kaydetti.

Avrupa ülkelerinden gelecek turistlerin bunu telafi edebileceğini söyleyen İlbahar, “Şu anda geçen sene görmediğimiz kadar Alman ve Hollandalı var. İngilizler daha fazla. Onlarla uçak da çoğalıyor ama tabii temmuz ve ağustos ayında daha çok olacak. Beklediğimiz gibi olmadı ama savaş nedeniyle yaşanan kaybı hiç olmazsa o ülkeler telafi etti. Tahminimce temmuz, ağustos aylarında çok iyi olacak, daha çok artacak.” Şeklinde konuştu.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere farklı ülkelerden orta yaş ve üzeri turistin Türkiye’deki destinasyonları tercih ettiğini söyledi. Sabah gazetesinden  Burcu Şen’e konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Alman Bağımsız Serbest Seyahat Acentaları Birliği’nin (VUSR) tatil satışlarının Alman devleti tarafından sübvanse edilmesi talebinin karşılanması durumunda orta yaş üzeri kesimin tatil ve seyahat hareketlerinin hızlanmasını beklediklerini kaydetti.

3. Yaş Turizmi ile ilgili bilgi veren Bağlıkaya, “Orta yaş üzeri kesimin tatil ve seyahat hareketleri zaten önemli bir turizm segmenti konumunda. Almanya, yaşlı ve emekli sayısının yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda. Ülkede emeklilik maaşı alan kişilerin sayısı 26 milyona yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

Almanya gibi gelişmiş ülkelerdeki emekli maaşları üzerinden oluşan çok ciddi bir ekonomik büyüklüğün olduğunu vurgulan Bağlıkaya, “Gelişmiş ülkelerdeki insanların turizmdeki harcamaları önemli bir potansiyel oluşturuyor. 3. yaş grubundaki turistlerin ülkemize çekilmesi özellikle kış döneminde atıl kalan tesislerin faal halde tutulması turizmin 12 aya yayılması açısından da önemli” dedi. Bağlıkaya, Almanya’nın turizmde uzun yıllar birinci ana pazar olarak büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Bir iyi gelişme daha var:

Pulkovo Havalimanı tarafından yapılan açıklamada, Türk Hava Yollarının 24 Mayıs’tan itibaren St Petersburg’dan Bodrum’a yaptığı uçuş sayısını artıracağı belirtildi.

St. Petersburg-Bodrum uçuşlarına 30 Nisan’da 190 koltuklu Airbus A321 ile haftalık iki frekans olarak başlayan Türk Hava Yolları, bu güzergahta salı ve cuma günleri de uçmaya başlayacak.

Türk Hava Yollarının bu uçuşlarında da ANEX Tour, Pegas Touristik ve Coral Travel’a blok koltuk verilecek ancak münferit satış da yapılacak. Uçuşun fiyatları ise 30 bin rubleden başlıyor.

St Petersburg’dan Red Wings Antalya’ya charter, THY ve Pegasus da İstanbul’a tarifeli seferler düzenliyor.