Tezcan Karakuş Candan’ın memuriyetini bitirdiler

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkındaki soruşturmayı bugün karara bağladı. Kurul, Candan’ın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar verdi.

Tezcan Karakuş Candan, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararının kendisine iletilmesinin ardında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

”DÖNÜŞÜMÜZ MUHTEŞEM OLACAK ”

Memuriyetten alınan Candan, şunları söyledi:

“Bizi 9:30’da çağırdılar, saat 11:30’da içeriye aldılar, iki saat beklettiler. Yüksek Disiplin Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın oluşturduğu bir heyetle toplanıyor. Heyetin başkanı, Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 24. Dönem AKP Milletvekili. Teftiş Kurulu Başkanı, eski Kırşehir Valisi. Kırşehir, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hinterlandında yer alan bir kent. O kentte açtığımız davalarda Kırşehir Valisi ile sık sık karşı karşıya geldik, çünkü hükümet konağı arazisini TÜRGEV’e peşkeş çeken bir valiydi. Bizim savunmamız çok kısa sürdü. Turgut Hoca’nın hazırladığı strateji ile İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun bizi yargılayamayacağı, bu soruşturmayı yürütemeyeceği üzerine idi. Danıştay, 18 Mayıs’ta oybirliği ile karar vermişti. Danıştay, ‘Bu senin işin değil İçişleri Bakanlığı’ dedi. Danıştay kararını sunduk. Turgut Hoca, ‘Siz bu soruşturmayı yürütemezsiniz, ortada Danıştay kararı var, disiplin amiri değilsiniz’ dedi.

Burada yapılan şey şu; iktidar gidiyor, giderken de topluma bir korku salmaya çalışıyor. Kamuoyu önünde, öne çıkmış mücadeleci kesimler üzerinden bir sopa göstermeye çalışıyor. İşimizle tehdit ediyor, açlıkla sınav verdirtmeye çalışıyor ama bunlar yeni değil. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çok uzun süredir verdiği AOÇ mücadelesi, kent suçları, Saraçoğlu, ODTÜ, yüksek yoğunluklu yapılaşma ve rant ilişkilerine yönelik verdiği mücadelenin toptan faturası buraya kesilmiş oldu. Bu kararı İçişleri Bakanlığı verdi, yazılı hale getirecekler ve bize tebliğ edecekler. Tebliğ ettikten sonra hukuka taşınacak bu karar.Dönüşümüz muhteşem olacak . Danıştay’ın kararını takmayan bir Yüksek Disiplin Kurulu var. Yüksek Disiplin Kurulu bürokratlardan oluşuyor ama kararın siyasi olduğu çok açık. Şikayetçi Sinan Aygün, soruşturma iznini veren Süleyman Soylu, kararı veren onun bakan yardımcısı, valisi, personeli. Yani bir komplo kurulmuş durumda. Bu, devletin kendi memuruna kurduğu komplo; FETÖ gibi aynı. Bu dosyaları hazırlıyorlar, ne disiplin amirini takıyorlar. Bu kararın kimler tarafından alındığını biliyoruz.