Rusların tatil harcamaları arttı…

Rusların tatil

harcamaları arttı…

 

Necdet Buluz

 

Rusya’da faaliyet gösteren Tinkoff Bank araştırmalarının sonuçlarına atıfta bulunan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rusların tur operatörlerine yaptığı harcamaların bu yıl yüzde 26 ila 31 oranında daha fazla olduğunu bildirdi.

Bankanın yaptığı araştırmaya göre mart-haziran ayları arasında seyahat acentesi kategorisinde yapılan harcamalar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranında artış gösterdi. Uzmanlar bu durumu BookingCom’un faaliyetlerine son vermesi ve uluslararası ödeme sistemine bağlı kredi kartlarının devre dışı bırakılması nedeniyle Rusların bağımsız seyahatlerde zorluk yaşamasına bağlıyor.

Organize tur hizmetlerine daha fazla yönelen Rusların ayrıca daha sık tren ve uçak bileti satın almaya başladığını bulan Tinkoff, öte yandan konaklama harcamalarında yüzde 45 ile keskin bir düşüş yaşandığını gözlemledi.

GazetemRu’da yer alan habere göre, 9 Mart itibariyle Rusların otel rezervasyonlarındaki düşüşün başladığına dikkat çeken ATOR, temmuz-kasım döneminde tur operatörlerine yapılan harcamaların yüzde 31 ile sürekli artmaya başladığına, öte yandan otel rezervasyonlarında ise yüzde 61 ile düşüşün daha da belirgin hale geldiğine vurgu yaptı.

13 ve 21 Eylül tarihlerinde Rus turistlerin uçak ve tren bileti harcamaları ise yüzde 129 artışla en yüksek seviyelerine ulaştı.

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi tur arama ve rezervasyon hizmeti OneTwoTrip, Rus turistlerin kasımda en fazla seyahat etmek istediği destinasyonların iç hatlarda Moskova, dış hatlarda ise Türkiye olduğunu belirledi.

Dış hat uçak biletlerinde ise Türkiye, bilet taleplerinin yüzde 8,6’sı ile birinci sırada yer aldı. Popüler yabancı ülkeler listesinde ikinci sırada yüzde 6,7 ile Özbekistan, üçüncü sırada ise yüzde 4,5 ile Tayland bulunuyor.

Sonbahar mevsiminin son ayında Rusların uçak ve tren bileti rezervasyonlarını analiz eden uzmanlar, turistlerin yüzde 44’ünün Rusya içinde seyahatle ilgilendiğini kaydederken, geri kalanının ise yabancı ülkeleri düştüğünü söyledi.

Rusya’dan Tayland’a dönük yılbaşı tatili talebinde ciddi artış yaşandığı belirtiliyor.

Tayland turlarına yoğun talep olduğunu belirten ANEX Tour, bu ülkeye dönük satışların Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) geride bıraktığını belirtti. Tayland satışlarının BAE satışlarından yüzde 34 fazla olduğuna dikkat çeken ANEX, ortalama Tayland tatili fiyatının ise ise 4 bin 700 euro olduğunu bildirdi.

Intourist ise satışlarda Mısır’ın bir, Türkiye’nin iki ve Rusya içi destinasyonların üçüncü sırada olduğunu açıkladı. Satışlarda Tayland’ın dördüncü sıraya yerleştiğine dikkat çeken Intourist “Tayland satışları o kadar hızlı artıyor ki, önümüzdeki iki hafta içinde satışlarda bir numaraya yükselebileceğini gözardı etmiyoruz. Bu destinasyon için ortalama tatil fiyatı 2 bin 989 euro.” dedi.

Coral Travel ise yeni yıl satışlarında sıralamanın Mısır, BAE ve Türkiye şeklinde olduğunu bildirdi. Tayland Coral Travel’ın satışlarında da dördüncü sırada bulunuyor.

Mevcut durumda Rusların yılbaşı Tayland tatilinin kişi başı 190 300 bin ruble (3 bin euro – arasında 4 bin 700 euro) arasında değiştiği belirtildi.