Dikbayır, Akşener  için savcılığa başvuracak

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, hesaplarının inceletildiğini öne süren Genel Başkan Meral Akşener hakkında, “Gerçeği ortaya çıkarmazsa savcılığa başvuracağım” dedi.

Genel Başkan Meral Akşener’in iddialarının odağındaki İYİ Parti Sakarya Milletvekil Ümit Dikbayır, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuştu.

Ümit Dikbayır, Meral Akşener’in ailesinin banka hesaplarının gayri resmi kontrol edildiğini öne sürmesine, “Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. Kanıtlanırsa siyaseti bırakırım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim” şeklinde yanıt verdi.

BENİ YANILTMIŞLAR DEYİP AÇIKLAMA YAPMALI”

Ümit Dikbayır, Meral Akşener’in ilk açıklamasında kendi hesaplarının inceletildiğini daha sonra ise kocasının ve gelininin hesabının inceletildiğini söylediğini ifade ederek Akşener’in “dil değiştirdiğini” savundu.

Akşener’in yanıltıldığını belirterek açıklama yapması gerektiğini söyleyen Dikbayır, “Genel Başkan konuşmasında dil değiştirdi. Daha önce, kendisinin banka hesaplarının incelendiği söylemişti, şimdi ise ‘benim değil, kocamın ve gelinimin hesaplarını incelemişler’ diyor. Önce, bu gayri resmi inceleme bilgisinin devletten geldiğini söylemişti, şimdi ise ‘Bu bilgi gayri resmi ulaştı’ diyor. Bankaya resmi olarak soracaklarını, banka yetkililerinin ‘Bilmiyoruz’ diyebileceğini söylüyor. Kimin banka hesabına girildiği bilgisayar incelemesiyle hemen ortaya çıkar. Genel Başkan araştırmanın gayri resmi yapıldığını söylemekle ağız değiştirdi. Bunların hepsinin dedikodu, iftira olduğu ortaya çıktı. Genel Başkan’dan beklentim, beni nasıl kamuoyu önüne attılarsa, şimdi de kamuoyu önüne çıkıp, ‘Beni yanıltmışlar’ deyip açıklama yapmalı. Kendisini kim yanılttıysa, bu iftiraları kim önüne getirdiyse gereğini yapmalı” dedi.

16 MİLYON LİRA AÇIK İDDİASI: ÇALIŞANLARA ZAM YAPMAMAK İÇİN

Ümit Dikbayır, İYİ Parti kasasının 16 milyon lira açık verdiği iddiasını yalanlayarak, “Vallahi, billahi çalışanlara zam yapmamak için kasamızda para olmadığı söylendi” iddasında bulundu.
Dikbayır, İYİ Parti’nin mali durumu hakkında şunları söyledi:

“26 Haziran’da yapılan kongremizde partinin mali işlerinden sorumlu kişisi olarak gelen yönetime 132 milyon lirayı bıraktım. Meclis açıldıktan sonra, yeni yönetim, milletvekillerini maddi durumlarına göre sınıflandırıp, kiminden 250 bin lira, kiminden 500 bin lira, kiminden 1 milyon lira partiye yardım istedi. Bu durum bazı milletvekillerinin, ‘Partinin parası mı yok, bizden para istendi?’ diye sormalarına ve eleştirmelerine neden oldu. Bana soran milletvekilleri oldu. Kendilerine, ‘Delegeler de bütçemizi ibra etti.132 milyon lira civarında parayla devrettik. 10 Ocak 2024’de partiler devlet yardımı alacak. Bıraktığım para o tarihe kadar rahat rahat yeter’ dedim. Yerime gelen arkadaşımız, ‘Kasamız eksi 16 milyon lirada’ deyince, ‘Vay efendim bu parayı Genel Başkan yedi’ anlamı çıkarmaya çalıştılar. Genel Başkan’a bunu böyle intikal ettirmişler. Genel Başkan Yardımcısı aslında şunu söylüyor ama söylediği tam anlaşılmadığı için… ‘Kasamız 16 milyon eksi veriyor. Aslında 10 Ocak tarihine göre 16 milyon eksi veriyor’ demek istiyor. Yani o tarihe kadar para yetmez demek istiyor. Bu da yanlış. Partiye bıraktığım para o tarihe kadar rahat yeter. Yerime mali işlere bakan kişi, benim ne kadar para bıraktığımı bilmez olur mu? Neden öyle söyledi? Çalışanlara zam yapmamak için. Böyle şeyler olur mu? Vallahi, billahi çalışanlara zam yapmamak için kasamızda para olmadığı söylendi.”

“GÜCÜM YETTİĞİNCE ÜZERİNE GİDECEĞİM”

Ümit Dikbayır, hakkındaki iddialar konusunda Meral Akşener’in Genel Başkan Yardımcısı Sedat Aksakallı tarafından bugün için açıklama yapacağını söylediğini hatırlattı.

Akşener’e gerçek dışı bilgi verildiğini ve bu iddiaların gücü yettiğince üzerine gideceğini söyleyen Dikbayır, “Her şey ortada ama Genel Başkan’a gerçekdışı bilgiler veriliyor. Benim sözlerimden, ‘Bu parayı Genel Başkan mı harcadı?’ anlamı çıkar mı? Ben gücümün yettiğince bu konunun üzerine gideceğim. Bunu üzerimde bırakmam. Genel Başkanımız da gerekli araştırmalarını yaptıktan sonra, hakkımdaki iddiaların gerçekle ilgisinin olmadığını öğrenince kamuoyu önüne çıkıp yanıltıldığını söylemeli” ifadelerini kullandı.

“DOKUNULMAZLIĞIMIN KALDIRILMASINI TALEP EDECEĞİM”

Ümit Dikbayır, alnının açık olduğunu söyleyerek hakkındaki iddiaların ortaya çıkarılması çağrısı yaptı. Dikbayır, söz konusu iddiaların ortaya çıkarılmaması durumunda dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edeceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Alnım açık, yüzüm pak. Ne benim, ne ailem, ne sülalemin belediyelerle işi olmamıştır, bundan sonra da olmaz. Bir kuruşluk iş yaptığımı ispatlasınlar milletvekilliğinden istifa ederim. Twitter hesabı açıp yönettirmişim. Ortaya çıkarın. Açıkladılar, açıkladılar, yoksa ben çıkıp C. Savcılığına başvurup bu konularla alakalı olarak dokunulmazlığımın kaldırılmasını talep edeceğim.  Meclis Başkanlık Divanı’na başvuracağım. Önce İYİ Parti TBMM Disiplin Kurulu Başkanlığı’na yazılı olarak başvurup hakkımdaki bugüne kadar atılan iddiaların ve gündeme gelebilecek her konunun araştırılmasını istedim. Ben hakkımı sonuna kadar savunacağım. Bu kadar kolay dedikodu yapılır mı?”