İlaçta sorun derinleşti…

İlaçta sorun

derinleşti…

 

Necdet Buluz

 

Uzun zamandır eczanelerde bazı ilaçlar bulunmuyor.  Bu nedenle hastalar eczane eczane dolaşmak zorunda kalıyor. Bazı ilaçlar ise SGK tarafından verilmiyor. Hastalar bu ilaçları da para vererek almak zorunda kalıyor. Açıkça söylemek gerekirse ilaçta sorun derinleşti. Eczaneler de bundan etkileniyor.

Özellikle kanser hastalarının kullanmak zorunda kaldığı ilaçlar ancak para ile alınabiliyor. Hastalar ise bu ilaçların pahalılığından şikâyetçi. SGK ise belli ilaçları veriyor. Bu ilaçlardan da çok fark ödeniyor.

Hastanelerde yatan bazı hasta yakınlarına liste veriliyor. Alması gereken ilaç ve diğer malzemeler isteniliyor. Hasta yakınları bunları temin edip hastaneye teslim ediyor.

İlaçların bulunmamasının nedenine gelince:

İthal edilen ilaç ya da ham maddeye kur artışı nedeniyle sürekli zam geliyor. SGK eski hesaptan ödeme yapmak istiyor. Eczacılar ise kur farkından kaynaklanan ilaçların fiyatlarının artırılmasını istiyor. Böylece bazı ilaçlar ya eczaneler verilmiyor, ya da eczacılar ”Zarar ediyoruz” gerekçesi ile raflardan indiriyor. Hal böyle olunca ilaçta da sorun daha da derinleşmiş oluyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK geri ödeme kapsamında bulunan ilaçların bazıları için firmaların bu kapsamdaki satışlara uyguladığı indirimi kaldırmaya başladığını ve indirim uygulanmayan ilaçların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Saydan, indirimin uygulanmamasına karşılık, SGK’nın kendi kayıtlarındaki indirimli tutarı eczanelere aktardığını, bazı ilaçlarda eczacıların cari olarak zarar etmeye başladığını söyledi.

Saydan,  SGK’nın Genel Sağlık Sigortası kapsamında bedellerini ödediği ilaçların fiyatlarının belirlenmesindeki model üzerinde tartışmalar bulunduğunu ve özellikle ilaç bedel fiyatlarının belirlenmesinde özel bir kur değerinin alınması nedeniyle ilaç firmaları ile kamu arasında tartışma olduğunu hatırlattı

Sorunun, ilaç firmalarının indirim taahhüdünün yazılı bir dayanağı olmaması, mevzuatta da indirimi uygulamaması halinde bir yaptırım konulmaması nedeniyle derinleştiğini kaydeden Saydan, daha sonra şunları söyledi:

“Bazı firmalar bu yükümlülüğü görmezden gelerek bazı ilaçlarda, eczacıları depolara kutu başı astronomik farklar ödemek zorunda bırakmakta, bu durum eczacılara ciddi bir ekonomik yük getirdiği gibi daha sonra fatura karşılığı yapılacak geri ödemeyle de eczacılar sanki bu iskonto farkı yüzünden kar elde etmiş gibi vergi ödemek zorunda kalarak katmerli bir şekilde zarara uğratılmaktadır.”

Eczacının, indirim yapılmayan ilacı vatandaşa vermesi halinde zarar edeceğini, zarar etmemek için de ödenmeyen kısmı fark olarak vatandaştan istemek zorunda kalmak ya da ilaç satmaktan kaçınmak gibi bir durumla karşı karşıya kaldığını belirten Saydan, her iki durumun da sağlık ve piyasa işleyişi bakımından sorun yarattığını, eczacıların şikayet edildiğini belirtti.