“İngiliz pazarı Antalya’da ikiye katlandı…”

“İngiliz pazarı

Antalya’da ikiye

katlandı…”

 

 

Necdet B.SİVASLI

 

Turizm fuarları çok önemli. Fuarlardaki başarılı tanıtım turizme olumlu yansıyor. İngiliz turistten çok umutlu olan sektör temsilcileri İngiliz pazarının Antalya’da ikiye katlandığını söyledi. WTM Londra Fuarı’nızdaki başarıyı bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

İngiliz turist Türkiye için çok önemli. Para harcıyor. Yan sektör nefes alıyor. Yeni sezonda tur operatörlerinin ve acentalarının beklentileri de yükseldi. Hatta İngiltere’nin Rusya ve Almanya’ya alternatif bile olabileceği söyleniyor.

Özet:

2024 sezonunda İngiltere’den yüzde 20 artış bekliyoruz.

Yeni sezonda turizmciler İngiltere pazarında neler bekliyor? Kısaca bu değerlendirmelere bakalım:

Türk turizmciler, 2024 yılına ilişkin ilk göstergelerin alındığı WTM Londra Fuarına adeta çıkarma yaptı. Fuara ilişkin değerlendirme yapan turizmciler, İngiltere’nin de yakın zamanda Almanya veya Rusya gibi bir ana pazar olacağına inanıyor. Gidişatın iyi, beklentilerin pozitif olduğu İngiltere pazarındaki tek endişe kaynağı ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyadaki bölgesel gelişmeler.

WTM Londra’ya TGA standında hem Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) olarak hem de ICVB’nin açtığı stantla katıldıklarını belirten Başkan Müberra Eresin Türkiye standına yoğun bir ilgi olduğunu bildirdi. Fuara katılımın beklediklerinin üzerinde olduğunu kaydeden Eresin “Türkiye’ye ve özellikle de ilgi devam ediyor. Umuyorum dünyada barış sağlanır. Herkesin bir tek beklentisi var; barış bir an önce sağlansın ve işimize gücümüze bakalım. Avrupa’dan bize gelişlerde henüz büyük bir etkilenme olmadı ama Ortadoğu ile ilgili ufak tefek eksilerimiz görünüyor. 2024 normalde 2023’den daha iyi bir yıl olarak görünüyordu ama şu anki durumlar bizi eksi veya artı yönde nasıl etkileyecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ama Türkiye, ve özellikle İstanbul adına, şu anki görüntü pozitif.” dedi.

2024 yılının ilk fuarı olan WTM Londra’nın Türkiye için önemli bir fuar olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı ise “Birleşik Kralık’ın da Rusya ve Almanya gibi Türkiye’nin ana kaynak pazarlarından biri haline geldiğini görüyoruz. Tur operatörleri ve otelciler burada ciddi görüşmeler yapıyor. Ben yakın zamanda Birleşik Krallık pazarının 5 milyon seviyesine çıkması gerektiğine inanıyorum ve onun emarelerini de görüyoruz. Potansiyeli çok yüksek olan bu pazarın geleceği son derece önemli.” şeklinde konuştu.

 “Birleşik Krallık pazarından aldığımız ilk satış verileri büyüme olduğunu gösteriyor.” diyen Erkan Yağcı bölgede yaşana gelişmeden (İsrail-Filistin savaşı-TG) talebin bir miktar etkilendiğini ancak bu pazarın önümüzdeki dönemde büyümeye devam edeceği konusunda umudunu koruduğunu anlattı. Yağcı “Büyümenin devam edeceğini söylememin en önemli nedenlerinden biri buradaki tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin beklentilerinin yüksek olması. Bu anlamda tur operatörleri ve oteller çok yakın bir iş birliği içinde.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin WTM Londra’da çok güçlü bir şekilde temsil edildiğini ifade eden Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol “Gerek TGA, gerek TÜRSAB, gerek THY gibi çok geniş bir alanda  çok ciddi bir temsilcilik söz konusu. Bu da bizi gururlandırıyor. İngiltere, Antalya için son derece önemli bir pazar. 2019 yılında kasım ayının ortasına kadar olan organizasyonda Antalya’ya yaklaşık 750 bin kişi gelmişti. Şu an 1,4 milyona ulaşmış durumda. Yani yaklaşık iki kat fazla bir operasyon gerçekleşmiş. Bu da İngiltere pazarının bizim için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Özellikle 2024 yılı İngiltere pazarı özelinde çok daha güçlü geçecek. Tahminlerimiz ve istatistiklerimiz bu yönde. Özellikle İngiltere merkezli havayolu şirketlerinden Jet2, Antalya’daki potansiyeli görerek büyümeye devam edecek. Bu da tabi Antalya turizminden ekmek yiyen paydaşlarımız için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin büyük bir katılım gösterdiği WTM Londra Fuarında  İtalya, Yunanistan, İspanya ve Türkiye’nin yoğun ilgi gördüğünü anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler “Türkiye’den katılımın bu kadar yoğun olması İngiltere pazarında verilen önemin göstergesi. İngiltere artık Türkiye için olgunlaşan ve Rusya, Almanya gibi pazarlara alternatif olabilecek bir hale geldi. Türkiye 2023 yılında İngiltere pazarının gücünü gördü. Özellikle Antalya bu fuara çıkartma yapmış diyebiliriz. Bu sene itibariyle İngiltere pazarının 2,5 milyon civarında ziyaretçi ile tamamlanması planlanıyor ama önümüzdeki senelerde bu rakamın 3,5-4 milyona ulaşacağı görülüyor.” dedi.

Türkiye’nin 2024 yılında İngiltere pazarındaki beklentisinin daha yüksek olacağına işaret eden Mehmet İşler, şu noktaların altını çizdi:

“İngiltere’den çok ciddi bir talep var. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de Jet2 Holidays’in ve diğer tur operatörlerinin Türkiye uçuşlarını artırması.  Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybı da talebin artmasında büyük bir etken. F