60 milyon turist, 60 milyar dolar gelir…

60 milyon

turist, 60

milyar dolar

gelir…

 

Necdet B.SİVASLI

 

Doğrusunu söylemek gerekirse kabinenin en başarılı bakanlarından biri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dur. Hataları yok mu, var. Ancak kültür ve turizm alanında da başarılara imza atmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde turizm sektörü temsilcileriyle bir otelde bir araya geldi. Geziyor, nabız yokluyor, sorunları yerinde tespit ediyor.

Ersoy, konuşmasında turizmde 2019’da rekorlar kıran Türkiye’nin pandemi sürecinden en hızlı çıkan ülke olduğunu, olumsuzluklara rağmen 2023’ü de rekorla kapattıklarını ifade etti.

2028’e kadar çok ciddi hedefler koyduklarını, bu hedeflere de her sene rekorlar kırarak ulaşacaklarını kaydeden Ersoy ,”60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar gelir hedefiyle yıla başladık. İlk veriler de iyi geliyor. Ziyaretçi rakamlarında çok ciddi artışlar var. Rezervasyonlar da iyi gidiyor. İnşallah bu şekilde devam edersek 2024 hedeflerimizi de rahat bir şekilde gerçekleştireceğimizi umuyoruz.” diye konuştu.

Kuşadası ve Ege’nin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, Kuşadası’nın turizm geçmişinin çok eskiye dayandığını, özellikle kruvaziyer turizminin ana merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Yabancı kazı başkanlarının görev yaptığı arkeolojik kazılarda çalışmaları 12 aya çıkardıklarını bildiren Ersoy, “Geleceğe Miras” projesiyle gelecek 4 yıl için iddialı hedeflerin konulduğuna işaret etti.

Türkiye’nin arkeolojik zenginliğinin yüzde 10’unun kazılarla ortaya çıkarıldığını dile getiren Ersoy, şunları kaydetti:

“Yüzde 90’ı aslında hala toprak altında. Eğer kazdıklarınızı koruyamayacaksanız, restore edip üst yapıyı oluşturamayacaksanız toprak altında kalması daha faydalı olur. Doğru ve düzenli bir kaynak aktarımı yapmanız lazım. Önce kazmalı sonra korumalı sonra restore etmelisiniz, peş peşe götürürseniz o zaman kazmak faydalı. Ama bunlar bizi turizmde rakiplerimizden ayrıştıran, cazibe noktası olmamızı sağlayan ürünlerimiz. İşte bugün Afrodisias’da göreceksiniz çok ciddi bütçeler ayırdık. Şöyle örnek vereyim. 2019’da bizim kazı bütçemiz 36,7 milyon liraydı. Geçen sene bu rakamı kazı ve restorasyonu da dahil ederek 1,1 milyar liraya çıkardık. Bu seneki bütçemiz de 6 milyar lira olacak. Yani çok ciddi şekilde bütçeleri artırıyoruz. Kazı başkanlarımız, bize projelerini gönderiyor ve hızlı bir şekilde bu sene itibariyle bütün projeleri hayata geçiriyoruz.”

Arkeolojik zenginliğin turizmin 12 aya yayılması hedefi kapsamında önemli olduğunu da kaydeden Ersoy, Kuşadası’nın 8-9 aylık bir sezonla anılması gerektiğini, kültür turizmiyle bunu başaracaklarını aktardı.

Turizmde hedeflerin yakalanması için yerel yönetimlere de ciddi görevler düştüğünü, yol, atık su, içme suyu gibi altyapı yatırımlarının tamamlanmasının önemli olduğunu belirten Ersoy, bu hedeflere ilçedeki tüm paydaşların sahip çıkması gerektiğini kaydetti.

Özetleyelim:

Bu sezon beklentimiz 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir elde etmek. Ana hedefimiz ise en kısa zaman içinde 100 milyon turist, 100 milyar dolar gelir elde etmek.

Turizmden elde edilecek gelirle bütçe açığı da kapatılabilecek. Bunun için turizmde çeşitliliğe önem verilecek.

Zaten sektör bu sezon rekor bekliyor. Dünyanın otel zincirleri de Türkiye’ye yeni oteller kuruyor. Bunun da turizmimiz açısından önemli olduğunun altını çizelim.