NEFESLE GELEN BAŞARI VE SAĞLIK

NEFESLE GELEN BAŞARI VE SAĞLIK

 

Doğru nefes almak sağlıklı bir yaşamın, bedensel ve zihinsel verimliliğin en önemli anahtarlarından biri. Öğrencilerini akademik olarak yetiştirmek kadar onların kişisel gelişim ve farkındalığına da önem veren Adıgüzel Eğitim Kurumları’nda “nefes dersleri” veren Dr. Melis Altınay, nefes çalışmalarının özellikle öğrenciler üzerindeki etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Günümüzde hızla artan stres düzeyine, modern yaşamın getirdiği yoğun tempoya ve artan sağlık problemlerine bağlı olarak, doğru nefes almanın önemi giderek artmakta. Bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak ve geliştirmek için doğru nefes alma tekniklerini öğrenmeleri ve düzenli olarak uygulamaları önem taşımakta. Bu bakış açısıyla öğrencilerinin kişisel gelişimini ve farkındalıklarını desteklemek, dolayısıyla akademik başarılarını artırmak amacıyla nefes derslerini başlatan Adıgüzel Eğitim Kurumu’nda bu dersleri veren Dr. Melis Altınay, eğitim kurumlarının, iş yerlerinin ve toplumun genel olarak doğru nefes almanın önemini ve tekniklerini öğretmeye yönelik çabalarının arttığını ifade ederek, “Bilimsel verilere göre, sağlıklı bir insan ortalama olarak dakikada 28-29, saatte 840, 24 saatte ise 20.000 defa nefes almaktadır. Günde ortalama olarak 20.000 defa tekrarlanan bir aktivitenin yanlış yapılması halinde önemli sorunlara yol açabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir,” diye konuştu.

Dr. Melis Altınay nefes derslerindeki hedeflerinin “Ağaç yaşken eğilir” prensibiyle öğrencilere nefesin yaşamdaki önemini kavratmak, doğru nefes almanın gerekliliklerini yerine getirdiklerinde hem öğrenim hem de sosyal hayatlarındaki olumlu etkilerini keşfetmelerini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Nefes çalışmaları ve nefes kontrolü ile zinde kalmayı öğrenmenin bireylere ve tüm çevrelerine dinginliğin yanı sıra zihin açıklığı getireceğini söyleyen Dr. Altınay, “Adıgüzel Eğitim Kurumları bünyesinde vermekte olduğumuz nefes dersleriyle öğrencilere, nefesin yaşam üzerindeki önemini öğretmeyi, sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemeyi, sınav stresini ve panik duygusunu yönetebilmeyi öğretmeyi amaçlıyor ve öğrencilerin bedenlerini ve zihinlerini zinde tutmalarını hedefliyoruz,” diye konuştu.

Adıgüzel Eğitim Kurumları Müdürü Tüzün Ulukan da, “Öğrencilerimizi akademik ve sosyal olarak desteklemek için yaptığımız çalışmalardan biri de nefes dersleri. Doğru nefes alan öğrencinin farkındalığının artması tüm yaşamını olumlu yönde etkiliyor. Özellikle LGS süreci ile artan sınav kaygısını doğru nefes teknikleriyle olumlu yönde yöenetebileceğiz. Orta ve uzun vadede amacımız öğrencilerimizin akademik olarak başarılı, fiziksel olarak güçlü ve mutlu bireyler olması,” diye konuştu.