İspanya’nın gastronomi devrimi…

İspanya’nın

gastronomi

devrimi…

 

 

Necdet B.SİVASLI

 

 

Özellikle turizmdeki rakip ülkelerin son yıllarda gastronomiye önem verdiğini yazdık ve duyurduk. İspanya, turizm gelirini gastronomiye önem vererek yükseltiyor. Türkiye’de de gastronomi uyanıyor. Yapılan açıklamalarda gastronomi sayesinde turizm gelirleri artırılacak.

Turizmci İrfan Önal, kendi blogunda yayınladığı son yazısında, İspanya’nın nasıl Avrupa’nın gastronomi merkezi haline geldiğini ele alıyor. Yazıda, İspanyol mutfak kültürünün bu başarıya ulaşmasında etkili olan tarihsel ve kültürel etkenler, yerel ürünler ve coğrafi işaretlerin önemi üzerinde duruluyor. Ayrıca, dünyanın en iyi restoranlarının İspanya’da bulunması gibi gastronomi dünyasında dikkat çeken başarı hikayelerine de yer veriliyor.

Bu yazı, gastronomi ve turizm alanındaki profesyoneller için olduğu kadar, lezzet avcıları ve kültürel keşiflerle ilgilenen gezginler için de ilham verici bir kaynak niteliğinde.

İrfan Önal: Avrupa’nın Gastronomi Merkezi: İSPANYA. Peki, Nasıl Oldu?

Yakın zamanda Conde Nast Traveller Dergisinde yayınlanan Martı Buckley imzalı Fransız kaliteli yemeklerini veya yeni İskandinav mutfağını unutun, İspanya sessizce Avrupa’nın en lezzetli ülkesi haline geldi başlıklı yazıyı görünce hemen dikkatimi çekti ve okudum. Malum ilgi alanımızdaki bu başlığa tepkisiz kalamadık ve önceki yazılarımıza da küçük bir atıf yaparak meseleyi tekrar gündeme getireyim istedim…

Dünya Gastronomi Sıralamasında İspanya Fırtınası: İlk 5’te Üç Restoran ve Zirvede Barselona.

Bu yıl Las Vegas’ta yapılan bir törenle yine dünyanın en iyi ilk 50 restoranı açıklandı ve ilk 5 sıranın üçüne İspanyol mutfağı temsilcileri oturdu. Dahası, dünyanın 1 numaralı restoranı Barselona’da.

Yazıda ünlü şeflerin düşünceleri eşliğinde bu başarı hikaye edilmiş.

İspanya’nın Gastronomi Devrimi: Fransız Hakimiyetinden Küresel Başarıya

  1. yüzyılda dünya ‘fine dining’ (yemeği unutulmayan bir deneyime dönüştürme) mutfağına Fransızlar hakimken, İspanyol mutfağı yaşadığımız çağa damgasını vurdu. Bu durumla ilgili olarak öne çıkan bazı görüşlere burada yer vermek yazının sonunda söyleyeceklerimize katkı oluşturacaktır…

İspanyol mutfağı ürün ve köklerle ilgilidir. Yeknesak bir mutfaktan söz etmiyoruz, İspanyol şefler trendleri izleyen emektarlardır. Onlar yemeği eğlenceli bir deneyime dönüştürüyorlar.

Bir diğer görüşte öne çıkan düşünce; İspanyol Mutfağı yüksek kaliteli ürünleri içeren kırsal ve geleneksel bir mutfaktır.

1970’lerden Başlayan Bir Lezzet Hareketi: Yeni Bask Mutfağı

Tabi, bütün bunlar bir anda olmadı! “Yeni Bask Mutfağı” oluşumu bir şef grubu tarafından 1970’lerde başlatılıyor. Bugünün arkasında emek ve sabır var. Mutfaklarında yaratıcılığı ve yeniliği pekiştiriyorlar. İspanya’nın en iyi kalite zeytinyağları, şarapları, peynirleri, deniz ürünleri, meyveleri ve sebzeleri dünyaya tanıtılıyor. Burada San Sebastian şehri için ufak bir parantez açalım ve 2024’te neredeyse her seyahat platformunca Avrupa’da 1 numaralı şehir destinasyonu olarak gösterildiğini vurgulayalım. Dünyanın en önemli gastronomi etkinliklerinden sayılan Gastronomika (2016 yılında konuk ülke olmuştuk) 25 yılı aşkın süredir başarıyla bu şehirde gerçekleşiyor.

İspanya Turizminde Büyük Sıçrama: 2023’te Rekor Ziyaretçi Sayısı

Gelelim turizme… İspanya’yı 2023’te 83 milyon turist ziyaret etti ve elde ettikleri turizm gelir artışı ise bir önceki yıla göre –gastronominin de büyük katkısıyla- ziyaretçi artış oranını geride bıraktı.

İspanya: 40 Euro Altında Michelin Lezzetleri

İspanya’da yemek yemek ayrıcalıktır. ’Fine dining’ restoranlardan Tapas Barlara kadar engin bir çeşitlilik ve fırsat bulunuyor. Bu kaliteli ürünlere kişi başı 20-40 Euro arası fiyatlarla ulaşmak mümkün. Michelin Guide tarafından listelenen 250 restoranda 40 Euro’nun altında fiyatla yemek yiyebilirsiniz. İster Cadíz’in sahillerinde ister Galiçya’nın kayalıklarında olun, yerel kültür her zaman yemekle el ele gider. Canlı gıda pazarlarından mahalle tapas barlarına kadar, İspanya’da günlük yemek bir ürün kutlamasıdır.

Her Yer Nasıl Bir Gastronomi Destinasyonu Olabilir? İşte Cevaplar

Bu yazı iki konu üzerinde tekrar durmamıza ilham verdi; Bir yer nasıl gastronomi destinasyonu olabilir? Sorusuna ilişkin yazımız; https://irfanonal.blogspot.com/2021/11/her-yer-bir-gastronomi-destinasyonu.html Ancak bir diğer konu var ki, içerikte sürekli vurgusu yapılan ancak adı konmayan, o da: Coğrafi işaretler. Bununla bağlantılı olarak tarım, kültür ve turizm sinerjisi.