Bodrum’a TOKİ gelse Ne olacak?…

Bodrum’a TOKİ gelse
Ne olacak?…

Necdet Buluz

TOKİ’nin Bodrum’da ev yapacağı haberi, bir anda ilçede bomba etkisi yarattı. TOKİ’nin çalışmalarına karşı çıkanlar TOKİ evleri ile Bodrum’un dokusunun bozulacağını, birçok alanın talan edileceğini söylüyor. Tepkilerin de çığ gibi büyüdüğünü gözlemliyoruz. Sanıyoruz, bu konu daha uzun süre gündemde kalacaktır.
Konu ile ilgili görüşlerimizi ve yorumumuzu daha sonra yapacağız. Önce konu ile ilgili gelişmelere bir göz atalım.
AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, yaptığı bir açıklamada TOKİ’nin Bodrum’da da ev yapacağını, bunun için yer arayışlarına başladıklarını söyledi. “Bodrumlulara müjdemiz var. TOKİ, Bodrum’un yapısına uygun iki katlı, beyaz boyalı, mavi panjurlu evler yaparak önemli bir ihtiyacı karşılayacak” diyen Demiralp açıklamasında şunları söyledi:

“TOKİ için çok yoğun bir talep var. Bodrum’un dokusuna uygun bir şekilde TOKİ çalışması olacak. Gerekli mercilerle görüşmelerimiz Ankara ve Bodrum ayağında devam ediyor. En önemli konumuz yer tahsisi, yerle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Ankara ile yaptığımız temaslarda da iyi sonuçlar elde edeceğimiz görülüyor. Öncelikle bölgemizin nasıl bir bölge olduğunu anlatmak açısından Bakanımız bizzat bire bir temaslarda bulunacak. Turizm Bakanımız Şubat ayında Muğla’da geniş bir toplantıya katılacak. Ben bu dönem turizmle ilgili çok farklı şeylerin olacağını düşünüyorum. “
Konu ile ilgili bir not daha:
TOKİ, birkaç yıl önce de Bodrum’da konut yapmak için harekete geçmiş, yer de bulunmuştu. Ancak, TOKİ’nin ev yapmasına karşı olan Bodrum Belediyesi’nin açmış olduğu dava nedeni ile bu işin askıda kaldığını biliyoruz. Özetle TOKİ çalışmaları yeni sayılmaz.
Şimdi gelelim asıl konuya:
Biz, TOKİ’nin Bodrum’da ev yapmasının karşısında olmadığımızın altını çizelim. TOKİ’nin Bodrum’a ev yapmasını da destekliyoruz. Buna da neden ve hangi gerekçelerle karşı çıkılıyor bunu da anlamakta zorluk çekmekteyiz.
Bu bizim görüşümüz. Karşı görüşte olanlar da vardır ve olacaktır hiç kuşkusuz, bunlara da saygı duyacağız.
Eğer Bodrum’un dokusuna uygun, görüntü kirliliği yapmayacak, beyaz boyalı, mavi panjurlu, bahçeli evler yapılacak ve bunlar da hak sahiplerine uygun fiyatlarla verilecekse bunda ne var? Bodrum’un her yerinde, taşında toprağında evler yapılıyor. Ruhsat verilmemesi gereken yerlere bile ruhsat veriliyor.
Sanki Bodrum’da yapılaşma durdurulmuş da, TOKİ bu yapılaşmayı bozacakmış gibi havanın estirilmesi de neyin nesi oluyor?
Son 10 yıla baktığımızda Bodrum’un yapısını tamamen değiştiren, hiçbir mimari özelliği olmayan, görüntü kirliliğinin babasını gösteren binlerce konutla karşılaşırız. Dağlar taşlar oyuluyor, yeşil yok ediliyor, mantar gibi hiçbir özelliği ve altyapı yoksunu konutlar hem de fahiş fiyatlarla satılıyor bunlara karşı çıkılmıyor, bunlara karşı toplumsal tepkiler çoğaltılmıyor da, TOKİ’nin yapacağı kurallara uygun evler mi batıyor?
Bodrum’un neresi doğru, burada yapılan hangi iş insanların içine siniyor? Bodrum’un sahibi olduğunu söylemek mümkün mü? Eleştirilebilecek, söylenecek o kadar çok sorun ve konu var ki, bunların hangisini sıralayalım?
Bir yağmurda Bodrum alt-üst oluyor, yaşanamayacak konuma geliyorsa, altyapısızlıktan etrafı pislik götürüyorsa, bir hafta içinde bitmesi gereken bir yol çalışması aylar sürüyorsa tepkiler buralarda yoğunlaşmalıdır. Görüntü kirliliği yaratan, Bodrum’un dokusuna uymayan binalar bir anda mantar gibi ortaya çıkıyorsa toplumsal tepkiler öncelikle buralara yönelmelidir.
Birçok yerde kuralları alt üst ederek inşa edilen otellere bakan, masmavi koyları yok edenleri görmeyenler, seslerini çıkarmayanlar, üst üste yapılan ve Bodrum’a da yakışmayan alışveriş merkezlerini es geçenler konu TOKİ olunca mı uyandı? Bu turizm kentinde yapılan hangi şeyler doğru önce bunlara bakmak gerekiyor.
Koylara el konulmuş, sahiller işgal edilmiş, ev ve otel yapan önünü kapatmış, sahiplenmiş, her turizm mevsiminde denize girilecek yerlerde şemsiye ve şezlong kavgaları gırla giden Bodrum’da bugüne kadar neler doğru yapılmış, hangi adımlar doğru atılmış ki?
Ulaşım sorununu çözememiş, su, yol ve ışıklandırma sıkıntısı ile sürekli olarak iç içe geçmiş bir turizm beldesinde bu saydıklarımızın sıkıntısını çekmeyen, şikâyeti olmayan var mı?
TOKİ, kural dışı bir çalışma yapacak, dokuyu bozacak, altyapıyı es geçecek, Bodrum’a yakışmayan bir adım atacaksa bunun karşısına çıkacak olanların başında geliriz. Ortada plan ve proje yokken, neyin nerede yapılacağı belli değilken ortalığı ayağa kaldırmanın da bir anlamı yoktur.
TOKİ’nin çalışmaları hiç kuşkusuz rantçıların işini bozacaktır. Bu çalışmalara karşı çıkanların önemli bölümünü bu kesimin oluşturacağı görüşündeyiz.
Bugüne kadar Bodrum’a yatırım yapıldı mı? Yapılmak istenilen yatırımların rant nedeni ile gerçekleştiğini görüyoruz. Buradaki mücadele ve savaş hep rant üzerine kurulmuş. Doğru düzenli iş yapmak isteyenlerin önü de kesiliyor. TOKİ’nin önünün kesilmeye çalışılmasında da bu anlayışın yattığı görüşümüzü yinelemek istiyoruz.
necdetbuluz@gmail.com
www.facebook.com/necdet.buluz