Rusya yine hava sahamızı ihlal etti,Erdoğan”Sonucuna katlanırlar”dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk hava sahasını tekrar ihlal eden Rus uçağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı:

“Dün öğle saatlerinde (Rusya) Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya’nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz.

İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO’nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır
NATO DAN TEPKİ
Türk hava sahasının bir Rus savaş uçağı tarafından tekrar ihlal edilmesine NATO da tepki göstererek Moskova’ya sorumlu davranma çağrısı yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı yazılı açıklamada, daha önceki olayların bu tür bir davranışın ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiğini belirterek, “Rusya’ya sorumlu davranma ve NATO hava sahasına tam saygı gösterme çağrısında bulunuyorum” dedi.

Türk yetkililerin tüm uyarılarına rağmen Rusya’nın bir kez daha hava sahası ihlalinde bulunduğunun altını çizen Stoltenberg, “Rusya bu tür ihlallerin tekrar yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri almalıdır. Ankara ve Moskova arasında doğrudan teması memnuniyetle karşılıyor, serinkanlı olunması ve gerginliğin düşürülmesi çağrısı yapıyorum” ifadelerini kullandı. NATO’nun Türkiye’yle dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “NATO, müttefikimiz Türkiye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor” dedi.

Stoltenberg, NATO üyelerinin aralık ayında Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirme amacıyla erken uyarı uçakları AWACS’ların Türkiye üzerindeki varlığını artırma kararını hatırlattı.