Suriye’ den yeni bir göç dalgası daha….

ABD ve PYD’nin Rakka’ya yönelik ortak operasyon düzenleyeceği beklentisi üzerine halk güvenli gördüğü bölgelere kaçmaya başladı. IŞİD kontrolündeki Rakka’dan yüzbinlerce kişi Halep’in kuzeyine ulaşmak için yola çıktı.
ABD Hava Kuvvetleri ve terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin başını çektiği güçlerin IŞİD kontrolündeki Rakka’ya operasyon başlatacağı iddiaları bölgede büyük bir göç hareketine sebep oldu.

Bir milyondan fazla nüfusa sahip Rakka’daki yüz binlerce kişi evlerini terk ederek, kısmen güvenli gördükleri Halep’in kuzeyindeki Bab, Münbiç, Cerablus ve Çobanbey’e doğru yola çıktı. Binlerce kişi de güneydeki Deyr ez-Zur bölgesine yöneldi.

ABD ve PYD’nin kapsamlı bir operasyon başlatacağı beklentisi nedeniyle yerlerinden ayrılan yaklaşık 300 bin kişinin göç ettiği bölgeler yine terör örgütü IŞİD’in kontrolünde bulunuyor.

Halep’in kuzeyine ulaşmaya çalışanlar, Tabka Barajı’ndaki köprü üzerinden Fırat Nehri’nin batısına geçiyor. Halkın yanlarında eşya götürmesine müsaade etmeyen IŞİD’in, kuzeye yönelen kitlelerin muhaliflerin kontrolündeki bölgeye geçmesine izin verip vermeyeceği ise henüz belirsiz.