CHP’ de BÖKE depremi….

CHP Parti Sözcüsü ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, partideki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.

Twitter hesabından istifayı açıklayan Böke, “CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerimden istifa ediyorum” dedi.

CHP’nin yönetim kademesini, 16 Nisan’dan sonra gerekli adımları atmamakla suçlayan Böke, parti içi demokrasi ve kurumsal yapının tartışılır hale gelmesini eleştirdi. Bu yönetimin bir parçası olmak istemediğini belirten Böke, bundan sonra CHP’de parti meclisi üyesi ve milletvekili olarak devam edeceğini açıkladı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, CHP Milletvekili Selin Sayek Böke’nin partideki görevlerinden istifasına ilişkin, “Bizim için de sürpriz oldu. Herhangi bir emare mevcut değildi” diye konuştu.

CHPden Bökenin istifasına ilginç yorum: Bizim için de sürpriz oldu

CNN TÜRK’ten Duygu Demirdağ’ın sorularını cevaplayan Aksünger, “Bizim için de sürpriz oldu. Herhangi bir emare mevcut değildi” dedi.

Erdal Aksünger, “Bütün herkesin açıklamalarının üst üste gelmesi, partiyi karıştırmak daha doğrusu kaotik bir ortama sürüklemek gerçekten sıkıntı verici bir konu. O yüzden herkesin birden aynı dinamikten bunu yapmasını ben sadece ve sadece parti içi iktidar savaşı olarak görüyorum” açıklamasında bulundu.

CHP BUGÜN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

CHP Parti Meclisi (PM) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kuruluna (YDK) sevkini görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanacak.

Çarşamba günkü Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, Sağlar hakkında disiplin soruşturması başlatılması için PM’den talepte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmişti. MYK’nın ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından PM üyelerine olağanüstü toplantı çağrısı yapıldı.

CHP PM’nin bugün saat 13.00’te parti genel merkezinde yapılacağı bildirildi.

PM’nin tek gündem maddesi ise Sağlar’ın durumu. PM’den, Sağlar için “kesin çıkarma” başlığının bulunduğu tüzüğün 70’inci maddesi ile tedbirli olarak YDK’ya sevk edilmesi istenecek.

Çağrı yazısında Sağlar için tüzüğün 68’inci maddesinin F fıkrasının uygulanması da isteniyor.

MYK’DA REVİZYON OLABİLİR

Parti kulislerinde uzun süredir konuşulan “Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK revizyonu yapacağı” iddiası ise son gelişmelerle hız kazanabilir.

Kılıçdaroğlu’nun sadece parti sözcülüğüne atama yapmayıp, sınırlı da olsa MYK’da değişikliğe gidebileceği belirtiliyor. Bunun da zamana yayılmadan birkaç gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor.