“KAVURMACI’YI BIRAKIN, KAVRULAN ÜLKEYE BAKIN”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, partisinin grup toplantısında, FETÖ’nün siyasi ayağı hakkındaki yorum ve değerlendirmelerinin ses getirdiğini, yankı bulduğunu vurguladı.

Haklı şekilde FETÖ’nün siyasi ayağının üzerine gidilmesi, bu kapsamdakilerin tespit ve teşhirinin yapılmasını istediğini ve dilediğini belirten Bahçeli, “Anlaşılan odur ki, Sayın Cumhurbaşkanı hiç beklemediğim, arzu ve tahmin etmediğim ölçüde grup konuşmamdaki bu sözlerden rahatsız olmuştur. Bu rahatsızlık Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendi takdiri, kendi bileceği bir husustur. İnandığımızı söylemek ilkeli siyasetimizin gereğidir. Sayın Erdoğan’ın, 24 Mayıs 2017’de Brüksel’e seyahati öncesinde üzücü ve üslup açısından sorunlu açıklamaları cevapsız kalmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Çağrı ve taleplerinin hükümete yönelik olduğunu vurgulayan Bahçeli, açıklamalarına şöyle devam etti:

“FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması, siyasi otoritenin başlıca vazifesidir. Kavurmacı’yı müdafaa ederek, AKP’ye fatura kesildiğini söylemek hem makul hem meşru hem de mantıki bir değerlendirme değildir. FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili bugüne kadar hiçbir adım atılmaması, milli vicdanı ziyadesiyle sarsmış ve yaralamıştır. Bu açıktır. Bu konuda en öncelikli görev hükümete düşmektedir. Emniyet, istihbarat ve yargıyı seferber edecek de hükümettir. Bu yalın gerçek ortadadır.”
”ALT KADEME BAZI SİYASİ YÖNETİCİLERİ HEDEF ALMAK MİLLİ VİCDANI TATMİN ETMEYECEKTİR”

Hükümetin FETÖ’nün siyasi uzantıları konusunda inisiyatif almasını beklemenin ve konuyla ilgili millete tercüman olmanın, haklı bir duruş olduğunu ifade eden Bahçeli, FETÖ’nün siyasi ayağı olmadığını söyleyerek, alt kademe bazı siyasi yöneticileri hedef almanın milli vicdanı tatmin etmeyeceğine dikkati çekti.
“KAVURMACI’YI BIRAKIN, KAVRULAN ÜLKEYE BAKIN”

Böyle bir yaklaşımın, FETÖ ile mücadelenin etkinliğini ve inandırıcılığını zayıflatıp yıpratacağını, buna da kimsenin hakkı olmadığını savunan Devlet Bahçeli, şunları kaydetti:

“Sayın Erdoğan’ın, siyasi ayakla ilgili temizlik yapılmadığını iddia edenin, iddiasını ispatlaması gerektiğine vurgu yapması temelsizdir. Devleti yöneten bellidir. FETÖ’yle irtibat ve iltisakı olanların isim listesi hükümetin elindedir. İspat değil, icraatın konuşulması lazımdır. Sayın Erdoğan, cinayet ve ihanet çetesi FETÖ’yle mücadelede iyi niyet ve samimi gayretimizi halen görmüyorsa diyecek bir şey artık yoktur. ‘Kendi içindeki işleriyle uğraşsınlar, onları temizlesinler’ deniliyor. Şahsıma, FETÖ’cülerin isimlerini versinler ne yapacağımı görsünler.

Haddimizi biliyoruz. Haysiyetli davranıp hakikatin peşinden koşuyoruz ama bunu herkesin yapmasını bekliyoruz. Peki, hakkımız değil mi? Siyasette dürüstlük, adalet, erdem, ahlak kurallarını görmezden gelmek Türkiye’yi ateşe atmak, milleti yok saymaktır. Biz buna karşıyız. Sayın Cumhurbaşkanı, malumunuz, adalet ve hukuk herkese eşit uygulanmalıdır. Kavurmacı’yı bırakın, kavrulan ülkeye bakın. ‘İhanet içinde olan babamın oğlu da olsa gözünün yaşına bakmayacağız’ açıklamasının sonuna kadar ardında durulması tavizsiz temennimizdir.”