Suriyeli sorunu büyüyecek gibi….

Türkiye de sayıları 3.5 Milyonu aşan Suriye li mülteci gerginliği son günlerde iyice su yüzüne çıkmaya başladı.Sadece Anadolu da değil Başkent Ankara da da tatsız gelişmeler yaşandı.
İşte Ankara da yaşanan bu son olay tehlikenin boyutlarınıda göz önüne serdi.
Son zamanlarda kamuoyunda oluşan Suriyelilerle ilgili olumsuz haberler Türkiye genelinde meyvesini vermeye başladı..Özellikle Suriyelilere her yerde Türklerden daha çok önem ve değer verildiği yolunda oluşturulan hava etkisini göstermeye başladı.Oluşan bu kamu oyu baskısı karşısında ,bazı kendini bilmez Suriyeli mültecilerin yaptığı taşkınlıklar ve çirkinlikler de eklenince ,sade vatandaşın bile çileden çıkmasına yol açtı.
Ankara Demetevler de yaşanan son gerginlikten sonrada İçişleri Bakanlığı vatandaşlara itidal tavsiyesi içeren geniş bir açıklama yapmak zorunda kaldı.
İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ GENELGESİ
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak aktarılmaktadır” denildi. Açıklamada, Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranının da 2014-2017’de yıllık ortalama yüzde 1,32 olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyeliler konusunda “suçu tırmandırdıklarına yönelik” servis edilen haber ve yorumların gerçek bağlamından koparılarak kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi.

Son yıllarda yaşanan kitlesel göç hareketlerinin komşu ülkelerdeki istikrarsızlık, iç savaş ve terörden kaynaklandığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye’nin, zulümden ve ölümden kaçan insanların sığındığı ilk kapı olduğu vurgulandı.

Savaştan kaçan, ailesi ve çocuklarıyla Türkiye’yi ev bilmiş 3 milyonun üzerinde Suriyelinin ülkede konuk edildiği belirtilen açıklamada, Türkiye’nin gerek güvenlik gerek barınma gerekse yasal mevzuat noktasında birçok düzenleme gerçekleştirerek sığınmacıların sağlıklı bir şekilde günlük hayata uyumunu sağlamaya çalıştığı, bu bağlamda göçün etkilediği diğer ülkelere göre çok daha etkin, modern ve insani bir yaklaşım ortaya koyduğu kaydedildi.

”FİTNE, NİFAK VE İÇ SİYASET MALZEMESİ”

Gerek kamplarda gerek kamp dışında kalan Suriyelilerin parmak izlerinin alındığı, güvenlik soruşturmalarının yapıldığı ve bu kişilere “Geçici Koruma Kimlik Belgesi” verildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte, bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Buna karşın, Suriyeli misafirlerimizin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki verilerle karşılaştırıldığında, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemekte, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir. Suriyelilerin Türkiye’de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye’deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır.

Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017’de yıllık ortalama yüzde 1,32’dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olmuştur.”
Bakalım Bakanlığın bu genelgeşi kamu oyunda yaratılan ve yaşanılan bu infialin sonuçlarını etkileyebilecek mi?.
Bizim kulağımıza gelen duyumlar bu konunun önümüzdeki günlerde ciddi biçimde gündemimizi işgal edeceği yönünde… Ender YOLDAR