il-20-rus-ucak

“İsrail yalan söylüyor”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, İsrail’in 17 Eylül’de Suriye’de hava saldırısı gerçekleştirmeyi planladığı bölge hakkında yanlış bilgi verdiğini, bu nedenle yanlışlıkla düşürülen İl-20 uçağının daha güvenli bir alana götürülemediğini söyledi. Konaşenkov, İsrail’in ülkede olası kazaları engellemeye yönelik anlaşmaları ihlal ettiğini vurguladı.

Geçen pazartesi Suriye’de İl-20 tipi Rus uçağı Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolmuş, uçağın Suriye füzesiyle düşürüldüğü ortaya çıkmıştı. İsrail, Rus uçağının düşmesinden Suriye ve Hizbullah’ın sorumlu olduğunu açıklamıştı. Rusya ise uçağı kalkan yapan İsrail jetlerinin Suriye hava savunma sistemini yanıltarak faciaya sebep olduğu görüşünde.
Sputnik’in haberine göre gazetecilere konuşan Konaşenkov kazayı şöyle anlattı:
“İl-20 uçağını izleyen İsrail uçakları, kendilerini uçaksavar füzelerine karşı koruyup bölgedeki manevralarına devam etti. Saldırıdan sonra da olası ikinci sadırı planı için İsrail uçakları yeniden Suriye’nin 70 kilometre batı kıyısındaki nöbet alanlarına geçti. 21:59’da uçaklardan biri Suriye kıyılarında tekrar manevraya başladı, inişe hazırlanan İl-20 uçağına yaklaştı. Bu Suriye hava savunma sistemleri tarafından yeni bir İsrail saldırısı olarak algılandı. İsrailli pilotun, İl-20 uçağının etkin yansıtıcı yüzeyinin F-16’dan çok daha büyük olduğunu anlamaması, Rus uçağının bu nedenle uçaksavar füzesinin hedefi haline geleceğini anlamamış olması mümkün değil. Bu sırada Hmeymim Üssü’ne iniş için dönüş yapan İl-20 uçağı Suriye hava savunma sistemlerinin hedefine girdi.”

Konaşenkov, bu andan sonra uçaktaki mürettebatın komutanı uçakta bir yangın olduğunu ve acil inişe geçtiklerini belirtti.

“İsrail yalan söylüyor”
İsrail’in kaza öncesi Rus güçlerini yanlış yönlendirdiğini belirten bakanlık sözcüsü “Kazaları önlemeye yönelik iletişim kanallarımız aracılığıyla İsrail Hava kuvvetleri, vurmak istedikleri hedeflerin Suriye’nin kuzeyinde olduğu bilgisini verdi. Ancak İsrail uçaklarının saldırı gerçekleştirdiği yer ülkenin kuzeyinde değil, batısındaki Lazkiye’deydi. Lazkiye, ülkenin batı kıyısında”diye konuştu.

Konaşenkov, ellerindeki verilerin 15 Rus askerinin ölümüne neden olan bu olayın faili İsrailli pilotların profesyonel olmayışı ya da cezai ihmalini gösterdiğini ifade etti. Bakanlık sözcüsü “Bu nedenle İl-20 trajedisinin tek suçlusunun böyle bir eylemin kararını veren İsrail Hava Kuvvetleri’nde olduğunu düşünüyoruz” görüşünü savundu.

Rusya’nın hiçbir zaman İsrail’le olan anlaşmaları ihlal etmediğini ve İsrail’in Rus güçlerine karşı tehdit oluşturduğu anlarda dahi Suriye’deki hava savunma sistemlerini kullanmadığını belirten Konaşenkov, İsrail’in uçağın düşürülmesi konusunda medeni ilişkiler çerçevesinin dışına çıktığını altını çizdi.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *