”Karabağ’ daki işgale artık son verilmelidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan’ın dün Azerbaycan’a düzenlediği saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ermenistan işgal ettiği toprakları terk etmeli” dedi. Doğu Akdeniz tartışmalarında gündeme getirilen Sevilla Haritası’na da tepki gösterdi: Kim nerede, nasıl bu haritanın çizgilerini çekti? Biz de hazırlar ve dünyaya sunarız. Zor işler değil bunlar.
İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’na katıldı. Dün Ermeni ordusunun saldırısı sonrası başlayan Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının savaşa dönüşmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

– Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum. Ermenistan işgal ettiği yerlerden çekilmeli. Bölgede Dağlık Karabağ’ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmelidir.

– Türkiye Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Yaşanan gelişmeler, bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelere gerçekçi ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları konusunda bir fırsat tanımıştır. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır.

– Minsk Üçlüsü denilen ABD-Rusya-Fransa yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemiştirler. Bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdi ise akıl veriyorlar. Zaman zaman ise tehdit ediyorlar. Nedir bu tehdit? Türkiye burada mı? Türk askeri burada var mı? Bunu söyleyenler güneyimizde özellikle Suriye’nin kuzeyinde binlerce TIR silahı oraya taşıyanlardır. Bunu söyleyenler Suriye kuzeyini parselleyen, orada üstleri kuranlardır. Bunu söyleyenler koalisyon güçleriyle Suriye’de cirit atanlardır. Şu mantığa, şu akla bakın!