”Kılıçdaroğlu’nun tehdit edilmesindeki amaç kamuoyuna gözdağı vermektir”

Kılıçdaroğlu’nun tehdit edilmesindeki amaç kamuoyuna gözdağı vermektir

Meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri tüm hukuk birimlerini göreve çağırdı

Aralarında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin de olduğu meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı tarafından gönderilen, açık tehdit ve galiz küfürlerle dolu mektuba tepki gösterdi.

Ortak açıklama yapan meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri, suç örgütü liderinin ana muhalefet liderini tehdit etmesinin, demokrasiye inanan herkesin hedef gösterilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, “Tüm devlet birimlerini hukuk ve kanunlarımızın emrettiği tedbirleri acilen yerine getirmeleri için göreve çağırıyoruz. Ayrıca, eski eşini kiralık katile öldürten şahıs profilinin esef verici bu olayın bir parçası olduğunu da hatırlamak, bugün kadın cinayetlerinde tartıştığımız cezasızlık açısından dikkate değer bir durumdur” çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz Salı günü TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmanın içeriği ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı tarafından açık tehdit ve galiz küfürlerle dolu bir mektup gönderilmiştir. Bu vahim durum Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir. Bir suç örgütü lideri kamuoyuna da yansıyan bu mektupla ülkemizin ana muhalefet partisi liderini ölümle tehdit etmiş; dolaylı olarak da kamuoyuna gözdağı vermek istemiştir. Tehdit ağır bir suçtur. Bırakınız ana muhalefet partisi liderini, herhangi bir insanı tehdit etmek de suçtur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2. maddesinde; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” hükmü düzenlenmiştir. Sıfatı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin her yurttaşının can güvenliği ve düşüncelerini ifade etme özgürlüğü Anayasamız ve yasalarımızın güvencesi altındadır. Hal böyleyken, bir siyasi partinin genel başkanını tehdit etmek; aslında anayasal tüm kurumları, hukuk devletini, demokrasiyi, Cumhuriyeti, demokrasiye inanmış herkesi tehdit etmek anlamına gelmektedir.”

Türkiye Devleti anayasal bir hukuk devleti olarak kalacaktır

Açıklamada, “Bizler ülkemizin demokrasiye inanmış, Cumhuriyet değerlerini ve anayasal hukuk devletini benimsemiş STK’ları, sendikaları ve meslek örgütleri olarak; suç örgütlerinin devletimizi ve toplumumuzu tehdit eden bu kanunsuz çıkışlarına karşı hukukun üstünlüğüne inandığımızı bir kez daha seslendiriyoruz. Tehdit edilenin kim olduğundan çok, hukuk devleti değerlerimizdir esas olan. Türkiye Devleti anayasal bir hukuk devleti olarak kalacaktır” denildi.

Açıklamada imzası bulunan kurum ve kuruluşlar ise şöyle:

“Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu, Ankara CUMOK, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, AnTİYap Ankara Tiyatro Yapımcıları, Ankara Tabip Odası, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Aydos Dernekler Federasyonu, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çorum Hitit Dernekler Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, Devrimci 78’liler Federasyonu, Demokratik Avukatlar Derneği, Divriği Kültür Derneği, Karakoçan ve Yöresi Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Ankara Şube, Namık Kemal Mahallesi (Saraçoğlu) Koruma ve Yaşatma Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu.”