İngilizler Türkiye’ye akın edecek…

İngilizler

Türkiye’ye

akın edecek…

 

Necdet B.SİVASLI

 

Londra’da 44. Kez kapılarını açan World Travel Market’te Türkiye standı büyük ilgi gördü. Fuara 182 ülkeden 5 bin firma katıldı. Fuarı ziyarette rekor kırılabileceğine dikkat çekiliyor. İngiltere’den 4 tur operatörün 1 milyon 120 bin turisti Türkiye’ye taşıyacağı da ifade ediliyor.

Fuarlar görüş alış-verişi açısından da önemli. İlgili kişilerle doğrudan görüşme fırsatları da sağlıyor.

 

Türkiye’nin de Kültür ve Turizm Bakanlığı – TGA organizasyonu ile 600 metrekarelik alanda katıldığı fuarda Alanya’yı temsil eden Alanya Turizm Tanıtma Vakfını Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer fuarın ilk günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşme gerçekleştirdiler. Kaymakam Fatih Ürkmezer, ALTSO Başkanı Eray Erdem ve ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Bakan Ersoy’dan Alanya-GZP Havalimanı için destek isteğini yinelediler.

Fuarda çeşitli tur operatörleriyle bir araya gelen ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, 2024 sezonuyla ilgili bilgileri aktardı.

Dahaoğlu fuara ve pazara ilişkin şu noktaların altını çizdi:

“İngiltere’nin 2. büyük tur operatörü olan EasyJet Holidays, yetkilileriyle yaptığımız görüşme oldukça olumlu geçti. 2023 yılında 250 bin yolcu getiren EasyJet, 2024 yılında bu sayıyı yüzde 10 artırarak 275 bine çıkarmayı planlıyor. Coral Travel Group, İngiltere’de Odeonbeds.com isminde bir online yatak satış bankası kurduğunu açıkladı. On the Beach Holidays Kontrat Müdürü Nigel Robinson ile görüşmemizde, 2023 yılında Antalya bölgesine 310 bin yolcu getiren firmanın, 2024 sezonu için yüzde 25-30 artışla 400 bin yolcu planladığını öğrendik. İngiltere pazarı artık Alanya için daha önemli ve umut verici bir pazar, önümüzdeki yıllarda bu pazarda daha etkin pazarlama yapabilmek adına da tur operatörleri ile görüş alışverişinde bulunduk. 2023 yılında, Rusya ve Almanya’nın ardından, 1 milyon 244 bin kişi ile Antalya bölgesine en çok turist gönderen ülke İngiltere oldu.”

İzmirli turizmciler de İngiltere pazarından umutlu.

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından  bir olan WTM London, (WTM Londra Fuarı) bu yıl kapılarını 6-8 Kasım 2023 tarihleri arasında 44. kez dünya turizmcilerine açtı. Turizm ve seyahat endüstrisi profesyonellerini her yıl bir araya getiren Londra Turizm Fuarı’nda, Türkiye ve İzmir stantlarının yanısıra Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’de bu yıl ilk kez ayrı ve geniş bir stant  açarak yerini aldı.

İzmir Vakfı açtığı İzmir  standının yanısıra  çok sayıda turizmciden oluşan kalabalık bir üye grubuyla fuara katılım sağladı. Stantta bölge turizminin 2030 hedefleri doğrultusun da geniş kapsamlı tanıtımlara yer verilirken, heyet yoğun bir görüşme trafiği de gerçekleştirdi.

İzmir Vakfı heyetiyle Londra Turizm Fuarın’daki çalışmalara katılan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler fuarın bölge turizmi açısından çok verimli geçtiğini söyledi. İngiltere pazarının büyüdüğüne ve fiyatların döviz bazında arttığına dikkat çeken Mehmet İşler şu görüşleri yansıttı:

“İngiltere pazarı 2024 yılında ortalama olarak yüzde 25 büyüyecek gibi görünüyor. Sektör fiyatları da döviz bazında yüzde 10 -15 gibi oranlarda arttırdı. İngiltere pazarında en çok İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye talep görüyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) yoğun çalışmaları sonucu İngiltere’de görsel ve yazılı basınla, sosyal  medya ortamlarında Türkiye’nin çok sayıda tanıtıcı reklamları dönüyor. Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da fuarı ve stantları bizzat gezerek turizmcilerle iç içe oldu. İngiltere pazarı sürekli büyürken, İzmir’de 2 buçuk milyon turist barajını aşmak için bu pazara her zamankinden daha büyük bir önem verdi. İzmir Vakfı öncülüğünde tüm sektör bileşenleri olarak buraya adeta bir çıkarma yaptık. Gözler 2024 sezonunda İngiltere pazarının İzmir ve Ege Bölgesi’ne ilgisinin artmasına döndü. Bereketli ve iyi bir fuar oldu. Eğer İsrail Filistin savaşı ile ilgili olumlu bir gelişme, yumuşama, gevşeme rahatlama olursa, bu sene İngiltere pazarından çok umutlu olduğumuzu söyleyebilirim.”