Akdeniz’in Divası RITA 12 Nisan’da Türkiye’de

Akdeniz’in Divası RITA 12 Nisan’da Türkiye’deki ilk solo konseri için İş Sanat’ta!
Ortadoğu’nun en önemli seslerinden biri, Akdeniz’in divası İran doğumlu dünyaca ünlü şarkıcı Rita Türkiye’de ki ilk solo konseri için 12 Nisan’da İstanbul’a geliyor.

Müziğe İngilizce, Farsça ve İbranice söylediği şarkılarla başlayan, 1990 yılında katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda söylediği “Şara Barhovot” isimli şarkıyla hayran kitlesi hızla büyüten sanatçı, 2009 yılında çıkardığı “Love has begun” şarkısı ile Amerikan Müzik listelerinde önemli bir başardı.

25 yıllık başarılı kariyeri ile ülkesinde son 60 yılın en iyi kadın şarkıcısı seçilen sanatçı, 2011 yılında köklerine dönüş yaptığı ve Farsça şarkılar seslendirdiği “My Joy” albümünü yayınladı. Albüm yayınlandıktan 3 hafta sonra altın plakla ödüllendirildi.

Sahneye hâkimiyeti, karizması ve Fars kültürünün mistik tınılarını batı ezgileriyle harmanlandığı şarkılarıyla Rita, 12 Nisan’da İş Sanat’ta Türk dinleyicisi ile buluşacak.

12 NİSAN 2016 – 20:30 – İş Sanat Konser Salonu
RİTA Hakkında
Ailesi ile birlikte, 1970 yılında 8 yaşındayken İsrail’e göç eden ve Tel Aviv dışında bir banliyöde yaşamaya başlayan Rita, küçük yaşlardan itibaren müzik dans ve oyunculuk gibi sanatın birçok alanında yatkınlığıyla dikkat çekti. 1982 yılında Beit Zv oyunculuk okulunda eğitim almaya başlayan sanatçı Farsça, İbranice, İngilizce olarak söylediği şarkılarla 80’li yılların sonuna doğru adını geniş kitlelere duyurmaya başladı.

Amerika, Fransa, İngiltere, İtalya ve Uruguay’a kadar dünyanın birçok ülkesinde sahneye çıkan şarkıcı, 1987 yılında çıkardığı “Breaking Those Walls” albümüyle 50.000’den fazla sattı.

1990 yılında Eurovision şarkı yarışmasına katıldı. Aynı yıllarda “Roxanne” şarkısıyla Fransa ve Belçika’da 140.000’in üzerinde bir satış grafiği yakalayan Rita, “Strange Bird” videosuyla MTV Europe’da “En İyi Yabancı Müzik Videosu” ödülünü kucakladı. 90’lı yıllar boyunca uluslararası saygın birçok festivalde yer alan şarkıcı, 2000 yılında prodüktörlüğünü Andrea Bocelli, Eric Clapton, Paul Young, Sinead O’Connor gibi ünlü isimlerle de çalışmış İtalyan müzisyen Corrado Rustici’nin yaptığı ilk uluslararası albümü “Time For Peace”i yayınladı. Büyük bir başarı yakalayan albümün şarkıları 2002 Kış Olimpiyatlarında Rusya buz pateni takımı tarafından da kullanıldı.

2000’li yıllarda akustik konserler veren sanatçı, Belgrat ve Israil Filarmoni orkestraları eşliğinde konserler verdi.

‘One’ adlı müzikal kabera tarzındaki şovuyla oyuncu dansçı ve şarkıcı kimliğini bir arada sunan sanatçıya onlarca dansçı ve akrobat eşlik etti. Sahne, Koreografi ve Repertuvarı ile büyük beğeni kazanan Klasik müzikten Oryantal tınılara, İbranice’den Farsça’ya geniş bir repertuvar içeren şovu 90.000 kişi izledi.

Rita, 2009 yılında “Love Has Begun” şarkısıyla Amerikan listelerinde büyük bir başarı yakaladı. 2010 yılında Shangai World Expo, 2011 yılında İstanbul Jazz Festivali gibi uluslararası birçok etkinlikte yer aldı.

25 yıllık başarılı kariyeri ile ülkesinde son 60 yılın en iyi kadın şarkıcısı seçilen sanatçı, 2011 yılında köklerine dönüş yaptığı ve Farsça şarkılar seslendirdiği “My Joy” albümünü yayınladı.

Kariyerinde sadece müzikle yetinmeyen Rita, aldığı oyunculuk eğitimi ve yeteneği ile popüler bir aktris olarak tiyatro’da da birçok oyunda yer aldı. Son olarak San Francisco Film Festivalinde “Ben Returns Home” filmiyle en iyi aktris ödülünü kucaklayan sanatçı 12 Nisan’da en güzel şarkılarıyla Türkiye’de ki ilk solo konseri için İş Sanat’ta İstanbul’lu müzikseverlerle bir araya gelecek.