indir (19)kemal kılıçdaroğlu chp

”Al koltuğu başına çal”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tank palet fabrikasıyla ilgili iki soru sormuştum. Kimse bir şey söylemiyor dut yemiş bülbül gibiler. Bunlara bir türlü cevap vermiyorlar. Sanıyorlar ki cevap olmayınca ben arkasını bırakacağım, asla! Asla bırakmayacağım.” dedi

CHP grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

Orta Doğu egemen güçlerin at koşturdukları bir alandır. Dolduruşa gelip egemen güçlerin ateşi tutan maşası olmayın. Onların çıkarlarına hizmet etmeyin. Eyy Trump diye celallendiler Trump bir ayağa kalktı. Emret Trump dediler götürüp Papaz’ı teslim ettiler. Kimin itibar kaybı, yutamayacağın lokmayı ağzına almayacaksın. Trump şimdi ağzına geleni söylüyor bizimki şaka yapıyor diyor. Türkiye Cumhuriyeti’ni Trupm kadar aşağılayan bir lider çıkmamıştır. Bunlardan bir tek kelime söz çıkmamıştır.

Beyefendi şimdi ‘fetihten’ söz ediyor. Bir ülkenin en tepe noktasında oturan bir kişi nasıl böyle bir söz söyler. Türkiye yönetilmiyor.

Tarafsızlıktan yana olan danışılan bir ülke olsun Türkiye dedik. Orta Doğu batağında ne işi var Türkiye’nin dedik. Türkiye’nin geleceği için bütün yanlışları düzeltmesi için bu orduya yetki verdik. 17 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ni adeta savaş ortamına kim getirdi? Şehitlerimizin sorumlusu kim, kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. Anneler bunun hesabını sormak zorundalar.

Gazi Mustafa Kemal, “zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir” diyor. Türkiye’yi bu noktaya kimler getirdi? Yazık değil mi annelere, yazık değil mi çocuklara.

Dış politikanın milli olması lazım dedik. Ülkenin çıkarları esas alınır dış politikada. Kahraman ordumuz Suriye’deyken bütün anneler çocuklarının sağ salım dönmesini isterler. Hepsinin sağ salim dönmesini isterler. Orada görev yapan şehit düşen gazi olan, hayatlarını bizim için harcayan herkese şükran borçluyuz. Ama hala buradan acaba partimize nasıl çıkar sağlarız çabası içindeler.

‘SİZİN NE İŞİNİZ VAR ORADA? İNSAN BİRAZ UTANIR’
Barış Pınarı Harekatı koordinasyon toplantısı yapılıyor, bu toplantıya Mustafa Şentop, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı… Elbette olabilir. TBMM Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da katılıyor. Senin ne işin var orada? Numan Kurtulmuş, Hayatı Yazıcı, Mahir Ünal, Ömer Çelik… Sizin ne işiniz var orada? İşte bu parti devletidir. Yaptığı işin yanlış olduğunu onlar da biliyor Cumhurbaşkanlığı sitesine koyuyorlar ama isimlerini yazmıyorlar. İnsan biraz utanır. Bu toplantı Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin bir kişinin iki dudağının arasına bırakılmasıdır.

AL KOLTUĞUNU BAŞINA ÇAL
Buradan milletimizin her bir ferdini partimiz saflarına katılmak için davet ediyorum diyor. Ordu savaşta sen bini kullanarak partine üye toplamaya çalışıyorsun. Ordumuz orada mücadele ederken Erdoğan Ak Parti’ye nasıl oy devşirebilirimin hesabı içinde. Türkiye nerede bu beyefendi nerede? Hayatımda böyle bir devlet anlayışı ile hiç karşılaşmadım. Al koltuğu başına çal. Milletten nasibini almamış diyor Millet İttifakı için. Ankara’yı aldık, İstanbul’u aldık. Almayan sensin.”

Bir partinin çıkarları üzerine milli politika oluşturulmaz. Yanlış yaptınız dış politikada, kendi çocuğunu askere göndermezsin garibanın çocuğunu askere gönderirsin. Dış politikada yalnızlaştık. Trump günün 24 saati tweet atıyor, bunlar emin olun Türkiye’nin çıkarlarını düşünmüyorlar. Onların özel çıkarları ülke çıkarlarının üstündedir.

İŞSİZLİK ALDI BAŞINI GİDİYOR
Çok ciddi suçlamaları var Trump’ın, olası savaş suçlarına zemin hazırlanıyor diyor. Bölgedeki IŞİD teröristlerinin sorumluluğundan Türkiye sorumlu olacaktır diyor. Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Yöneticiler sesiz kalıyorsa bir sorun var demek. Saray hanedanına göre Türkiye’nin iki sorunu var birincisi plastik poşet sorunu. İkincisi vatandaşın aracında sigara içmesi. Bu memleketin başka sorunu bu kalmadı Allah Aşkına. İşsizlik raporları açıklandı. 1 milyon 65 bin kişi daha bu ay işsiz kaldı. Saray’da işsizlik var mı? Saray’dakilerin asla haberi yok. Önümüzde seçimler var. 22 milyon 500 in kişi Türkiye’de açlık sınırının altında yaşıyor. Onlar köşeyi döndü, 1100 odalı saraylarda yaşıyorlar, senin pozisyonun hiç değişmedi. O zaman yeter diyeceksin gidin artık diyeceksin.

Tarım Bakanı’na sesleniyorum çiftçi olarak vatandaş olarak sözümüzü duyuramıyoruz diyor. Çiftçi kardeşim senin sesin biziz. Emeği ile para kazanan insanlara saygı duyulmasını istiyoruz. Bir çiftçi kardeşimiz de Ali İhsan Yılmaz borcunu ödeyemediği için hapiste.

TANK PALET FABRİKASI İÇİN 2 SORU SORDUM
Tank palet fabrikasıyla ilgili iki soru sormuştum. Kimse bir şey söylemiyor dut yemiş bülbül gibiler. Bunlara bir türlü cevap vermiyorlar. Sanıyorlar ki cevap olmayınca ben arkasını bırakacağım, asla! Asla bırakmayacağım. 28 Aralık 2018’de fırtına obüslerini üreten bölüm BMC’ye tahsis edildi. Nasıl tahsis edildi, şimdi ne yapıyorlar. Üretim garantisi verildi mi? Kimlere verildi. Askeri fabrika ve tersanelerin TSK’nın faaliyetlerini aksatmamak kaydıyla dışarıdan iş alabilir’ ifadesi kaldırıldı. İşletme hakkını BMC firmasına, hayatını sana vakfeden firmanın sahibine sen hangi şartlarda verdin? İhale yaptın mı yapmadın mı? İhale yapmadıysan hangi usule göre verdin. Bu soruların cevabını istiyorum. Bu soruların cevabını alacağım yeni sorular gelecek. tank palet fabrikasının Katar ordusuna peşkeş çekilmesini ben ne kendime ne de partime yediremem. Milliyetçi geçirenler kapak olsun bu.

NEREYE GİTTİ 309 MİLYON
Şehitlerimiz geliyor. Git Esad’a sen niye milletin toprağını koruyorsun. 15 Temmuz şehitlerimiz vardı. Onlar için paralar toplandı. Ne oldu bu paralar sorduk. Türkiye Türkiye Şehit Yakınları ve Gazileri Vakfı kuruldu deniyor. Adrese gidildi. O adreste böyle bir vakıf yok. Vakfın mal varlığı 10 milyon TL, 309 milyon TL toplanmıştı ne oldu bu para? Yönetim Kurulu boş, kim bu vakfın başında. Oradan da bir şeyler yaptılar malı götürdüler. Vakıf mal varlığı neden 10 miyon lira para nereye gitti? 20 Temmuz’da yaşanan sivil darbe toplanan paraların hesabının verilmediği bir dönemdir. Sonuna kadar kuruşu kuruşuna kadar takip edeceğiz.”

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *