Emergency workers clear debris at a damaged building in Thumane, 34 kilometres (about 20 miles) northwest of capital Tirana, after an earthquake hit Albania, on November 26, 2019. - Four people died and some 150 were slightly injured in Albania after a 6.4 magnitude earthquake, the strongest in decades, rocked the Balkan country early Tuesday. The epicentre of the quake was about 34 kilometres (about 20 miles) northwest of Tirana, according to the European-Mediterranean Seismological Centre. (Photo by Gent SHKULLAKU / AFP)

Arnavutluk’taki depremde 26 kişi öldü

Arnavutluk bu sabah TSİ 05.54’te 6.4 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Depremde 26 kişi hayatını kaybetti. Depremde Türklerin kaldığı otelin çöktüğü de öğrenildi. Otelde 20 Türk’ün kaldığı bildirildi. Deprem Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, İtalya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’dada hissedildi.
BOSNA HERSEK TE SALLANDI
Arnavutluk’ta meydana gelen 6.4’lük depremin ardından 5.3 ve 5.4 büyüklüğünde iki deprem daha olmuştu. 6 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı ve enkaz altında kalanların olduğu bildirilirken bir deprem haberi de Bosna Hersek’ten geldi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 75 km güneyinde 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *