”Darbe kararı ”Mayıs’ta mı verildi ?

Darbe girişimi gecesi Kara Harp Okulu’ndan Genelkurmay Karargâhı’na helikopterle asker taşıyan Pilot Binbaşı Deniz Aldemir, yürütülen soruşturma kapsamında itirafçı oldu.

Aldemir ifadesinde, Mayıs ayında üç yarbayın aralarında darbe girişimine dair konuşmalarını aktardı: “2016 Mayıs ayı içerisinde Yarbay Mehmet Şahin, Yarbay Halil Gül ve Yarbay Özcan Karacan, Güvercinlik Üssü ve Genelkurmay’a saldırı olacağını, bizim de helikopterleri güvenli bir şekilde Akıncı Üssü’ne götüreceğimizi konuşuyorlardı. Şahit oldum.”

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Aldemir darbe girişiminin yaşandığı akşam, alay komutanları Albay Fevzi Okan’ın kendilerine, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın geleceğini ve yeni gelen bir yük helikopteri hakkında bilgi alacağını, ikinci bir emre kadar kışladan çıkamayacağımızı söylediğini aktardı.

Pilot Binbaşı Aldemir şöyle devam etti: “Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Orgeneral İhsan Uyar geldiler. Yaklaşık iki saat yük helikopteri hakkında brifing verildi. Daha sonra kamelyada çay içmeye geçtiler. Ben de aracıma binip karargâhın önüne geldim ancak kışla nöbetçi amiri Yarbay Karacan ve Yarbay Gül, orgeneral Çolak buradan ayrılana kadar birlik içerisinde beklememi emretti. Asker şahıslarla orada beklerken Yarbay Karacan hava araçlarını Akıncı hava üssüne götürmemizi emretti. Emir üzerine Sikorsky, Cogar, Kobra ve Atak tipi saldırı helikopterini, Akıncılar Ana Jet Üssü’ne götürdük.”

Yarbay Karacan’ın arayarak Çankırı’dan mühimmat getirme emrini verdiğini anlatan Aldemir, “Çankırı’da bir tepede iki panelli bir birliğe iniş yaptık. Gittiğimizde bir astsubay ve 6-7 er yaklaşık 1 ton 7.62 Piyade ve makineli tüfek mermisini kullandığım helikoptere yüklediler. Genelkurmay’a indirme emri verilen mühimmatla beraber havalandık ancak emre uymayarak mühimmatı Akıncılar Hava Üssü’ne götürdük” ifadelerini kullandı.

MİT’i vuran isimler

Darbe girişiminde saldırı helikopterlerini kullanan isimlerin Binbaşı Sadullah Abra, Binbaşı Taha Fatih Çelik, Yarbay Erdal Başlar olduğunu söyleyen Aldemir, “Çankırı ilinden mühimmat getirip Akıncılar’a indiğimde, çevredeki askerler kendi aralarında Binbaşı Sadullah Abra’nın Emniyet Müdürlüğü’ne, Yarbay Murat Karakaş’ın MİT’e, Binbaşı Taha Fatih Çelik’in muhtemelen MİT’e, Yarbay Erdal Başlar’ın Emniyet Müdürlüğü’ne ateş ettiğini konuşuyordu” dedi.