”ABD ziyareti bir milat olacak”

ABD’nin YPG’ye ağır silah verme kararına bir kez daha tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin yanına terör örgütünü yakıştıramıyoruz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne hareketi öncesinde, Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’den sonra gerçekleştireceği ABD ziyaretinin bir milat olacağını söyledi.
Erdoğan, ABD’nin YPG’ye silah yardımı konusunda ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştireceği görüşmeye yönelik, yeni belgeler götürülüp götürülmeyeceği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni operasyonlarının olup olmayacağı ve görüşmede Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fettullah Gülen’in iadesi sürecine yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine, öncü bir ekibin ABD’ye gönderildiğini ve bazı ön görüşmelerin gerçekleştirildiğini hatırlattı.
“VİRGÜL DEĞİL, NOKTA MESABESİ”
Heyetin döndüğünü belirten Erdoğan, “Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump’la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli” diye konuştu.

Daha önce bu konuyla ilgili basın mensuplarına “Şu ana kadar yazılı, görsel medyada yer alan bütün ifadeleri, yaklaşımları çok da önemsemiyorum” dediğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Niye derseniz? Çünkü şu anda Amerika hala bir geçiş sürecini yaşıyor, bunu görüyoruz. Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD’den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri. Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’la bu konuları görüşeceklerini vurgulayarak, “Çünkü hep söyledim, yine söylüyorum, bir terör örgütü hedefe konularak onu bir başka terör örgütüyle yok etme politikası, bana göre ideal bir siyaset anlayışı değildir” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ne diyoruz, bölgede DEAŞ ile mücadele mi? DEAŞ ile mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Türkiye’den başka DEAŞ ile bu denli mücadele veren var mı? Yok. Hepsi işin lafını yapıyor. Türkiye olarak biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir. Tüm terör örgütleri, DEAŞ, hepsiyle.

Türkiye’de içerideki terör örgütleri, hepsiyle bu mücadeleyi amansız bir şekilde verdik, veriyoruz. Şu anda bizim Mehmedimiz, polisimiz, şu anda güvenlik korucularımız Gabar’da, Tendürek Dağları’nda, Cudi’de, Bestler Dereler’de. Bütün buralarda şu anda ölümüne bir mücadele veriyorlar. Hani hep diyorduk ya ‘İnlerine gireceğiz.’ Şu anda bu yavrularımız inlerine girdi ve bütün o dağların, o mağaraların altından nelerin çıktığını görüyoruz.”
“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ABD’NİN YANINA YAKIŞTIRAMIYORUZ”

Dağların, mağaraların altında silah depoları, mühimmatlar çıktığına işaret eden Erdoğan, güvenlik güçlerinin kar-kış demeden bu alanlara çıktığını, söz konusu alanlara ulaşmak için buldozerlerle yollar açtığını ve herkesin bu işin mücadelesini kararlı bir şekilde verdiğini ve vermeye devam edeceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelenin Türkiye’de de, Kandil’de de, Suriye’nin hangi bölgesi olursa olsun orada da verileceğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Durmak yok. Daha önce de söyledim. Malum Irak’ta bir operasyonumuz oldu. Telafer ve Sincar bu bölgelerde ama dedik ki ‘Aynısını bir gece ansızın nerede ne görürsek oraya da gelebiliriz, gidebiliriz.’ Bunu yapmazsak bize olan tehdit devam edecektir. Bu bölgede ne Amerika’ya tehdit var ne Rusya’ya tehdit var, tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Peki tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? Eğer bir iyilik yapacaklarsa şu anda biz, Amerika Birleşik Devletleriyle NATO’da beraberiz. Dolayısıyla NATO’da ittifak halinde olduğumuz böyle güçlü bir ülke, herhalde güçlü bir ortağıyla bu bölgede çok daha farklı adımları bizimle atmalı. Asla biz terör örgütünü Amerika’nın yanına veya Amerika’yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz. Aynı şeyi Sayın Putin’e söylediğim için burada da söylüyorum, Rusya’ya da yakıştıramıyoruz.”

Rusya’nın da terör örgütleriyle birlikte hareket edeceğine inanmadıklarını ve bu konunun kendilerine de zaman zaman ifade edildiği bilgisini veren Erdoğan, “Bu ziyaretimizde ben bunların büyük ölçüde inşallah hallolacağına inanıyorum ve şu ana kadar gelen bütün bilgileri adeta dedikodu mesabesinde görmek istiyorum. Bunun altını çiziyorum, öyle görmek istiyorum ve bu ziyaretin de bu noktada inşallah bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum” diye konuştu.